Weöres Sándor Általános Iskola bővítése

méret: 900 m2
környezet léptéke: falusi
típus: új épület

Bár a tervezők érvényesülni hagyták a két épületrész eltérő karakteréből adódó feszültséget, a bővítmény apró gesztusaival mégis érzékenyen illeszkedik a meglévő iskolához. A vizuális párbeszédet a nagyvonalúan formált hozzáépítés befoglaló tömegének geometriája és a rafinált színhasználat is biztosítja. Az új ház reprezentatív megjelenést kapott, a homlokzati pillérsor komolyságát azonban többek között a fedett-nyitott bejárati zónába kinyúló erkélyek játékos kiosztása is oldja. Az új épületrészben kialakított aula a megbízói szándék szerint a falu rendezvénytermének funkcióját is betölti. A beavatkozás egyúttal a régi szárny akadálymentesítését is megoldja. A bővítmény bejárata ugyanis az utcaszintre került, az aulatér pedig egy belső rámpával kapcsolódik a régi szárnyhoz. A két épületrész finoman elhúzódik egymástól, a kialakuló keskeny átrium a meglévő ház benapozását és az átszellőzést is biztosítja. Az aulatérben humánus atmoszférát teremt a jó érzékkel használt színek és a kéthéjú födémet átlyukasztó felülvilágítók kompozíciója. Az oldalsó védett udvar pedig rendezvények alkalmával közvetlen kertkapcsolatról is gondoskodik.

/Tánczos Tibor/

További információk:

Kerner Gábor: Iskola betegállományban – Központ-fejlesztés és iskolabővítés, Gelse – in: Régi-új magyar építőművészet, 2012. 1. sz. 31-3 3. old.